[Search] Search   [Recent Topics] Recent   [Hottest Topics] Hottest   [Login] Login
Szkółka Niedzielna
Forum Index » Ogólna dyskusja
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Witam wszystkich Uniwarior'ów
Razem z Angkorem wpadliśmy na pomysł założenia tematu dotyczącego szkolenia jak grać. Z racji tego, że nie jestem najlepszym graczem (oscyluję pomiędzy 100 a 60 pozycją w rankingu) to sam mam nadzieje się czegoś nauczyć.
Zapraszamy wszystkich chętnych do komentowania, udzielania wskazówek, zadawania pytań (dla czego taki ruch a nie inny itp.). Nawet słabszy gracz może zauważyć coś czego my z Angkorem nie widzimy.
Postaram się uzupełniać wpis codziennie- co turę. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie muszę nauczyć się dodawać zdjęcia...
Jeśli mi się uda dodać to będzie mapa na której zagramy:


This message was edited 3 times. Last update was at Sep 12, 2016 12:24

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Tura 1

Rozpoczynam od postawienia marine na bazie północnej. Przejmuję bazę na południowy- zachód. Wysłałem marine do lasu na południu- w następnej turze zajmę góry oboma marines.

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline
OK, nie jestem zbyt dobry w dlugoterminowym planowaniu, ale wrzucam jak to na moje mniej wiecej wyglada.

No wiec po pierwsze srodki, po zdobyciu 3 baz kazdy gracz bedzie mial 375 kredytow/ture. To jest dosc duzo i chyba troche faworyzuje sapiens. SAP moze np w 2 tury uzbierac na helicopter + marauder, a KHRAL na 3 x swarmer.
Mapa jest mala i mozna ja z grubsza podzielic na 3 rozne terytoria, co tez uczynilem (he he he). Centrum to idealna droga na wprost dla sapiens zeby uderzyc marauderami. Moze sie nimi potem rownie latwo wycofac (po zabiciu paru wrogow) i zyskac przewage. Jest tam tez duzo punktow medycznych, na ktore moze wskakiwac helikopter. To niedobrze dla KHRAL, bo zazwyczaj nie udaje sie zniszczyc w konfrontacji heli, a jedynie uszkodzic, wiec trzeba bedzie tych punktow jakos sensownie pilnowac.
Lasy z pojedynczymi gorami w srodku, wiadomo, bedzie o nie wojna. Jesli KHRAL pozwoli sapiensowi zajac gory, z ktorych marine bedzie moglo uderzac z bonusem na jednostki latajace, to przegrana mam w kieszeni. Za lasami jest jeszcze boczny 'tunel' rowninnej przestrzeni, ten tez trzeba miec na uwadze.
A, no i jeszcze tak sobie pomyslalem, ze sapiens bedzie mial przewage w szybkosci na tej planszy, ale tylko wzdluz (prostopadle do frontu). W poprzek latanie gromada swarmerow i garuda pomoze troche khralowi, wiec bede sie staral postawic w miare stabilny JAK NAJSZERSZY front.

;-D

No to buduje zmutowane mrowki, z mysla o tym zeby oslonic nimi przyszle hordy swarmerow.
[Avatar]
Uniwarpoland

Messages: 57,
Joined: Mar 04, 2016,
Offline

[Avatar]
Uniwarpoland

Messages: 57,
Joined: Mar 04, 2016,
Offline
Super pomysł
No i Gmoch wymiata
Myślę że takie gry testowe lepiej grać bez mgły wojny bo będziecie wrzucać screeny a jak wiadomo łatwiej jest skautować w czasie swojej tury a potem przy ustawieniu końcowym skautowania już nie widać.
Mapa jest bardzo fajna ale SAP ma przewagę bo lasy i góry w środku sprzyjają marines + helikopter a pusty środek i "tunele" za lasami sprzyjają marauderom. KHRAL może przy odrobinie szczęścia użyć infector ale będzie to trudne. Cała nadzieja w underling + swarmer.

This message was edited 1 time. Last update was at Sep 12, 2016 15:18


TIPS, TRICKS & videos from UniWar Poland Youtube channel: LINK.
Poradnik dla początkujących: LINK.




supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Tak jak to napisał Angkor będę próbował pokonać robale marauderami i marines a w przypadku kiedy pojawi się za dużo garuda (o ile w ogóle) postawię też heli. Heli mogą też być dobre w przypadku kiedy za dużo underlingów wylegnie się na placu boju- mogą je bezkarnie atakować.
Nie mam co za bardzo pisać odnośnie mojego planu bo... go nie ma a Angkor napisał już wszystko co ma sens. Zobaczymy jak wszystko wyjdzie w praniu...
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Sytuacja przed ruchem



i po ruchu



Zająłem góry i czekam na atak robali.
Na południowej bazie postawiłem marine. Jeśli underling podejdzie zaatakować z czystego pola marin na górach wtedy ten z bazy będzie miał pole do popisu. W razie czego z tego pola mogę również przemieścić mojego marina na pole lasu i zaatakować underlinga stojącego na punkcie medyczny. Marauder w razie czego będzie atakował zależnie od ruchu Angkora jednocześnie na chwilę obecną osłaniam dwa punkty medyczne gotowy do ataku jeśli underling na nich stanie. Po ataku będę mógł odskoczyć na bezpieczną odległość.
Na północy na razie nie robię nic. Jeśli Angkor nic tam nie postawi będę czekał w pogotowiu.
Jeśli uważacie, że można było rozstawić jednostki w lepszy sposób to piszcie.

This message was edited 1 time. Last update was at Sep 12, 2016 19:43

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Po ruchu Angkora


Angkor cofnął się i chce utworzyć linię jednocześnie uniemożliwiając mi atak marauderem i odskok w jednej turze. To duży plus dla Niege.
Z racji tego, że też jeszcze mam dużo do nauki zagram po swojemu i zobaczymy co wyjdzie.

Rozpoczynam atak na południu- zobaczymy na reakcję Angkora. Jeśli na południowej bazie postawi garuda lub coś innego będę kontynuował atak i spróbuję ubić to co tam wyskoczy. Jednocześnie może uda się wyciągnąć Angkora na złą pozycję. Jeśli On zaatakuje na północy to postawię tam heli. Nowy marauder na południu będzie wspierał stronę zależną od ruchu Angkora... zobaczymy co z tego wyjdzie
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Pierwsza lekcja- nie zawsze jest tak jak sobie planuję... Angkor nie postawił nowej jednostki na bazie południowej tylko wlazł tam underling i zdemolował mi maraudera... Nie wiem czemu ale w ogóle nie brałem tego pod uwagę...
Wygląda na to, że to już jest przegrane ale zobaczymy. Cofam się, żeby nie iść na tzw. "pałę". Angkor zdobędzie teraz kontrolę nad mapą. W rozmowie w grze dobrze zauważył, że gdyby kupił teraz pinzer na jednej z baz to zablokowałby sobie 450 minerałów. ja tak zrobiłem w innej rozgrywce na tej mapie w tym samym układzie i... niestety pinzer był bezużyteczny. Przeciwnik przeniósł walkę na drugą stronę a ja nie byłem nim w stanie zbyt wiele zwojować. Miałem tylko uwięzione minerały.

Przed moim ruchem




Po moim ruchu
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Kolejny ruch.
Sytuacja dla mnie wygląda bardzo źle. Angkor rozstawił swoje swarmery w linii za underlingami żeby zminimalizować straty. Nie mam praktycznie szansy na ucieczkę moim marine z 2 hp- jest już stracony. Angkor zyskuje kontrolę nad praktycznie całą mapą. Cieniutko to widzę dla mnie




Po moim ruchu:
Ustawiłem marauder tak żeby osłaniał mój heli w razie ataku. Dodałem nowego marine i marauder a rannego marauder cofnąłem i wyleczyłem jeden hp. W tym miejscu przydała by się porada od bardziej doświadczonego gracza- czy w tej sytuacji marauder i marin a w następnej turze tak samo marine i marauder czy raczej dwa marine teraz i heli w przyszłej turze?


supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Wybaczcie postój ale przeliczyłem się z czasem dostępnym na granie- ledwo starcza mi na ruchy w grach rankingowych.

Na chwilę obecną zbieram armię i... nie mam konkretnego plany. Prędzej Angkor wykona jakiś dobry ruch więc myślę, że warto go obserwować

Sytuacja przed ruchem:

Sytuacja po ruchu:



Niby mogłem zaatakować "za darmo" moim śmigłowcem na underlinga ale wtedy wystawiłbym go na niepotrzebny atak.
[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline

Po moim ruchu. Ustawiam sie dosyc agresywnie, chroniac swarmery bedace trzonem mojej armii na srodku, tak, by jak najmniej oberwaly. W zamiarze mam zmusic sapiensa do lekkiego cofniecia sie lub ataku na mnie.
Ruch suprasa:

Wg mnie jest tu pare bledow, i w zasadzie przyjmuje optymistycznie, ze od tej pory bede przewazal. Co tu poszlo nie tak?
Supras zaatakowal 'masowo' marauderami, liczac na jak najwieksze obrazenia, ale nie wykorzystal ich najwiekszego atutu i nie cofnal sie po ataku. Teraz stoja opuszczone w srodku lasu i tylko czekaja, az ktos je zniszczy Kupil tez od razu dwa kolejne, aby zastapily te, ktore zaraz znikna, ale na pierwszy rzut oka widac, ze brakuje tu marines, ktore moglyby blokowac obrazenia i posuwac sie powoli do przodu, scinajac swarmery i garuda. Warto tez powiedziec, ze wiekszosc obrazen poszla w underlingi (3 zabite), ktore tak naprawde sluzyly raczej jako tarcza, natomiast dalej mam czym zadawac obrazenia. Zginal tez jeden swarmer.
Nastepny ruch khral:

Zadaje jak najwieksze obrazenia, starajac sie wciaz nie przekraczac srodkowej linii, aby 'doskakiwac' plynnie nowymi jednostkami z pola. Swarmery wciaz chronione z tylu. Mam tez zdecydowana przewage w powietrzu, wiec produkuje wiecej underlingow aby w ten sposob zmusic suprasa do budowy helikoptera (i nie doposcic do spamu marines).
W raporcie wojennym pozornie niemal wyrownane, 1050 do 750 dla khrala po tym ruchu.

This message was edited 2 times. Last update was at Oct 09, 2016 22:17

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline
Po ruchu sapiens:

Supras poświęca swojego marine, żeby dostać gang-up bonus +2 i zabija mi garude. Cofa się i buduje swoją pozycję nowymi marines. Nieco przyoszczędził i pewnie w następnej rundzie wystawi helikopter lub 2 x marauder.
No nic, muszę atakować, chociaż pozycja nie jest idealna, a odsuwając się nie będę mógł doskakiwać na bieżąco nowymi jednostkami.
Ruch khral:

Wolałem oszczędzić helikopter z 1 hp, bo jest nieszkodliwy, a na bazę medyczną raczej na razie nie wskoczy. Po tym ruchu praktycznie skazuję na śmierć 600-700 moich środków, ale mam nadzieję je zamienić na wrogą bazę i zwycięstwo
Naturalnym kandydatem do wybudowania byłaby garuda 'celująca' w potencjalny helikopter który może ochronić górną bazę sapiens, ale underling i osa wydają mi się lepszym pomysłem. Poranić, zmęczyć. W sumie chyba najlepszym rozwiązaniem dla khral jest być wielkim rojem tanich jednostek
Po tym ruchu raport wojenny 1500 do 1000 na moją korzyść.

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline
Ruch suprasa:

Sapiens zabija garuda i swarmer, zdobywając lekką przewagę w środkach i ustawiając się w pozycji marauderami tak, aby odbić północną bazę w razie próby zajęcia. Robi kolejnego marine oraz maraudera w miejscu chroniącym go przed ostrzałem.
Mój ruch:

Niszczę suprasowi jak najwięcej środków i wchodzę na bazę, żeby odwrócić uwagę choć jednego maraudera. Do gry wchodzą kolejna mrówka i swarmer (w takim miejscu, gdzie jest ich odpowiednio mniej). Teraz trzeba tylko jak najszybciej wygrać
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Dalsza gra już nie ma sensu. Angkor zmiażdżył mnie ale za to przypomniał o bardzo ważnej sprawie. Podczas gry każdą z ras trzeba zwrócić szczególną uwagę na zdolności specjalne tej rasy- np przy Sapien ich największą siłą jest mobilność po ataku. Tego mi zabrakło. Dzięki tej lekcji uratowałem parę gier rankingowych gdzie na początku nie miałem pomysłu jak zagrać.
Mam nadzieję, że wam się podobało i na coś się to przyda. Jak będziemy mieli trochę czasu to zagramy z Angkorem kolejną grę szkoleniową.
Forum Index » Ogólna dyskusja
Powered by JForum 2.1.9 © - 2020-04-14 v124 - UniWar website