[Search] Search   [Recent Topics] Recent   [Hottest Topics] Hottest   [Login] Login
Jak grać... żeby grać dobrze?
Forum Index » Ogólna dyskusja
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Jak grać żeby grać dobrze...? A nawet, żeby grać lepiej?
Wielu z nas podobnie jak ja gra już od jakiegoś czasu w Uniwar. Wielu dopiero zaczyna swoją przygodę. Jeszcze inni są "starymi wyjadaczami" (młodzi wyjadacze też są ). Każdy kto poświęca tej grze trochę więcej czasu w pewnym momencie dojdzie do poziomu (mówię tu o grach rankingowych) gdzie dalsze wygrywanie robię się naprawdę trudne. Dla mnie magiczną barierą jest 2300 punktów w rankingu. Nie udało mi się jej przekroczyć a ilekroć docieram do granicy znajduje się ktoś kto mnie pokona- zazwyczaj wtedy następuje seria porażek i ląduję około 50-70 punktów niżej. Powstaje pytanie co robię nie tak? Po prawie roku grania wszystko zawarte w poradnikach Lagii nie stanowi żadnych tajemnic, poza tym w razie czego zawsze można sięgnąć do tej skarbnicy wiedzy. Na tym etapie zasady gry i mechanika nie stwarzają żadnych przeszkód i nie maja wpływu na zwycięstwo czy przegrana. Pozostają więc dwie sprawy- umiejętności oraz sposób grania.
Na temat umiejętności nie ma co dyskutować bo każdy ma swój poziom i tylko trening może go podnieść. Wydaje mi się natomiast, że sposób grania ma równie duże znaczenie przynajmniej do jakiegoś poziomu gdzie wyżej pozostaje już tylko czysta umiejętność (no i trochę szczęścia przy losowaniu wyników).
O to jak wygląda mój "styl gry":
Wykonując ruch zaczynam od planowania- patrze co jest w zasięgu i co mogę zniszczyć. W tym momencie staram się ocenić czy jakiś ruch zapewni mi w następnej turze wyjątkowo dobrą pozycję, albo czy mogę teraz lub w następnej turze zająć bazę przeciwnika. Robię też rozpoznanie na mapie jeśli gdzieś jest mgła (oczywiście nie wyobrażam sobie gry bez wykupienia nieskończonego cofania tury bo rozerwałoby mnie na strzępy gdybym za każdym razem miał się przelogować). Następnie przystępuje do realizacji planu. Rozpoczynam ataki starając się znaleźć jak najlepsze wyniki dla poszczególnych starć. Na tym etapie jest dużo klikania (cofania tur). Podczas realizacji ataków zdarza się, że ogólny plan tury ulega zmianie- niestety nie jestem aż tak dobrze przewidujący (obliczający) co będzie więc dla mnie łatwiej jest jak zobaczę na własne oczy efekt moich ruchów. Po moich ruchach staram się przewidzieć odpowiedź przeciwnika tzn. co ja bym zrobił na jego miejscu- gdzie zaatakował i co kupił? W tym momencie zdarza się, ale bardzo rzadko, że korzystam z kalkulatora obrażeń (jeśli ktoś nie wie to jest to aplikacja która przelicza i podaje % wyniki starć poszczególnych...
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
... (wykorzystałem całą długość tekstu w poprzednim poście więc muszę kontynuować w nowym).
Jeśli jestem zadowolony z wyniku to kończę turę. tak to wygląda u mnie.
Wiem, że niektórzy gracze- w szczególności ci z wyższym rankingiem bardzo często korzystają z kalkulatora. Może znajdzie się ktoś chętny podzielić się z nami jak on to robi, może ktoś ma lepszy sposób na wykonywanie ruchów? Ja kalkulatora używam bardzo rzadko zazwyczaj w sytuacji jak przejmuję bazę a prognoza ataku przeciwnika jest bliska zabicia mojej jednostki- sprawdzam ile ma % szans na jej zabicie. Jeśli Wy np. korzystacie z kalkulatora żeby określić czy wynik ataku jest "dobry" dla konkretnego starcia to napiszcie- ja robię to na oko... może dla tego 2300 jest dla mnie nie osiągalne...
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Myślę, że to będzie dobre miejsce aby umieścić tu kilka złotych zasad dotyczących gry w Uniwar. Zaznaczam, że są to moje zasady i nie zostały wyczytane w żadnym poradniku ani nie są też zatwierdzone przez innych graczy- takie tam luźne przemyślenia.

1- Przeczytaj poradnik Legi
W chwili obecnej dostępne są dwa poradniki Legii- dla początkujących i dla średnio zaawansowanych. Podobno trzecia część jest w produkcji ale... Yeti też istnieje ale nikt go nie widział

2-Kultura ponad wszystko
Rozpoczynając grę warto się przywitać. Ja osobiście stosuję ogólnie przyjęte słownictwo z gier multiplayer- good luck have fun (w skrócie "gl hf"). Zanim zniszczysz Ruska albo Niemca można mu szepnąć ciepłe słowo tak dla zmyłki . Jeśli wiadomo, że wygramy mecz lub chcemy się poddać miło też napisać "gg" (good game)

3- Wymuszanie zakończenia tury
Ty panuje odwieczny spór i zdania są podzielone. Ja wyznaję zasadę- jeśli ktoś poprosi o czas to czekam chyba, że odczekanie grozi porażką w grze turniejowej- przeciwnik ma przewagę lub remisuje a gra na czas doprowadzi do niekorzystnego zakończenia z uwagi na koniec rundy w turnieju. Jeśli przeciwnik się nie odezwie to znaczy, że ma to głęboko gdzieś albo jest mu to obojętne. Sam nie mam pretensji jeśli ktoś na mnie nie poczeka a ja go o to nie prosiłem. Jednocześnie nie spotkałem się jeszcze żeby ktoś na mnie nie poczekał jeśli go o to poprosiłem. Każdy z nas (prawie każdy) ma swoje prywatne życie o ile nie jest to Koreańczyk z Korei Południowej na stałe złączony kablem z komputerem...

4- Nie zrażaj się
Każdy ma wzloty i upadki (no może prócz Legii który ciągnie zawsze w górę ). Po serii porażek przyjdzie w końcu zwycięstwo albo i seria zwycięstw. Osobiście zaczynając karierę w Uniwar po zarejestrowaniu zaliczyłem serię sromotnych klęsk. Zniechęciło mnie to bardzo do czasu gdy... przeczytałem poradniki- życie (i śmieć na polu bitwy) stały się prostrze a przynajmniej bardziej zrozumiałe.

5- Przede wszystkim dobra zabawa (już nie dla mnie- ja liczę na zwycięstwa!)
Nie ma złotej reguły ile gier trzeba mieć żeby osiągnąć progres i "wyrobić się" z czasem. Dla jednego będzie to 30 dla innego 7. Jeśli dziś masz więcej czasu a przeciwnicy się ociągają z wykonaniem ruchu pamiętaj, że jutro może być na odwrót, do tego dojdą rozpoczynające się turnieje które same startują gry. Trzeba uważać żeby się nie znaleźć z ręką w nocniku bez czasu na solidne wykonywanie ruchów. Ilość gier nie idzie w parze z szybkością awansowania.
supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
Zapraszam wszystkich do dyskusji.
Piszcie wszystko co Waszym zdaniem powinno się tu znaleźć żeby pomóc nowym graczom a może i podsunąć świeże pomysły starym wyjadaczom. Forum nie gryzie.
[Avatar]
legia

Messages: 109,
Joined: Jul 17, 2015,
Offline

[Avatar]
legia

Messages: 109,
Joined: Jul 17, 2015,
Offline
Dobry post
ja używam kalkulatora przed prawie każdym atakiem nawet w grach nierankingowych.
Poza tym staram się przewidzieć gdzie mogę zaskoczyć przeciwnika a gdzie on może mnie zaskoczyć. Jeśli takiej sytuacji nie ma to staram się tak ustawiac i budować by sytuację stworzyć gdzie będę miał kontrolę nad zagrożeniami na mapie.

Jeszcze link do poradnika:
https://docs.google.com/document/d/1Il56erzFZQqQwILnlSXg9nRIRpYOHLSJKnYD7NWwpKU/edit?usp=drive_web

Druga część:
https://docs.google.com/document/d/1gNA77hbhbsyM9_krTq8gPtSu8GphipomUehcjkg4lyE/edit?usp=drive_web

This message was edited 1 time. Last update was at Oct 18, 2016 07:13


I am somekind of veteran here. Check my videos about UniWar on YouTube: LINK.
Playlist in English: LINK.


supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline

supras81

Messages: 24,
Joined: Jan 25, 2016,
Offline
  legia wrote:Dobry post
ja używam kalkulatora przed prawie każdym atakiem nawet w grach nierankingowych.


W takim razie jeśli możesz uchyl tajemnicy i powiedz po co? Mnie trochę przeraża siedzenia z dodatkowo odpalonym telefonem lub tabletem po to żeby sprawdzać wyniki walki. Rozumiem, że nie robisz tego z czystej ciekawości a w konkretnym celu- możesz to objaśnić? Czy na przykład jeśli widzisz że twoja plasma normalnie zadałaby 3 obrażenia a otrzymała w zamian 2 a wynik w grze (z uwagi na słaby "rzut" w walce wychodzi 2 zadane i 2 otrzymane to rezygnujesz z ataku jeśli nie masz możliwości zresetowania wyniku? (np. jedyny atak w tej turze albo wykonanie innych ataków nie zmienia układu wyników).
Zaznaczyć tu trzeba dla tych co nie wiedzą, że wyniki walki tzn. nazwijmy to umownie rzuty kostką dla poszczególnych starć są ustalono na początku tury. Można metodą prób i błędów starać się je dopasować żeby w ważnych miejscach uzyskać wysokie obrażenia (to na pewno jest gdzieś w poradniku albo na filmach szkoleniowych na kanale Uniwarpoland)
Co do samego resetu obrażeń to wydaje mi się, że miejsce z którego wykonujemy ataki ma też znaczenie na otrzymywane wyniki tzn. Atakując po kolei tymi samymi jednostkami np 1 marine z lasu a po nim jeden marauder z terenu płaskiego a po nich czołg ale w zupełnie inny cel- czołg otrzymał wynik umówmy się 4 obrażeń 2 strat. Wykonując w resecie obrażeń ataki tymi samymi jednostkami w tej samej kolejności ale już z innych pól np marine z góry, marauder z terenu płaskiego a na końcu czołg również z terenu płaskiego czołg może otrzymać inny wynik. I nie mówię tu o gungup bonus o tym że się zmieniły pozycje zmieniając jego wartość. Wydaje mi się, że kiedyś zaobserwowałem to czyli że do zmiany wyników walki nie trzeba zmieniać kolejności ataków ale same położenie jednostek. Też to zauważyliście a może po prostu o tym wiecie a ja jestem do tyłu? A może właśnie chodzi o zmianę gungup bonusa?
[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline

[Avatar]
Angkor

Messages: 146,
Joined: Mar 27, 2016,
Offline
To ja moze napisze jak wyglada moj schemat myslenia. Wiadomo, nigdy nie ma wszystkich punktow spelnionych ale kto wie?... moze kiedys, w jakims pojedynku, jak bedzie mozna wygrac 1000 dolarow

1. Obejrzenie powtorki.
W sumie niewiele daje (poza grami druzynowymi, gdzie z kolei jest strasznie irytujace i dlugo trwa), ale czasami mozna dostrzec cos nowego, ewentualnie zglebic tok myslenia przeciwnika
2. Odsloniecie jak najwiecej mapy, zeby miec pelne rozeznanie w sytuacji.
3. Male 'kroczki' z cofaniem. Ogolem sprawdzam, czy nie ma jakiejs szansy na atak, czy mi cos nie grozi w przyszlej turze (jak tak, to kalkulator). Jak nie, to czy moge cos atrakcyjnie ubic w promocyjnej cenie, dobrze sie ustawic, zmusic przeciwnika do cofniecia... Szukam jakiejkolwiek przewagi nad przeciwnikiem.
4. Rozeznanie sie w tym, czy w tej turze obrazenia sa sprzyjajace, czy tez odwrotnie. Kalkulator. W zasadzie tak naprawde nigdy tego nie robie, ale wiem, ze warto
5. Wyprobowanie kilku wariantow. Selekcja kilku najlepszych.
6. Z tych kilku najlepszych w sumie warto by sprawdzic na kalkulatorze co potem zrobi przeciwnik, ale to jest meczace. Dlatego warto znac choc troche na pamiec niektore wartosci, ale to lata gry (?).
7. A ten punkt akurat robie czesto w turniejach - po wybraniu najlepszego zagrania nie wysylam gry do serwera, tylko jak mam jeszcze czas to wlaczam gre ponownie po paru godzinach i sprawdzam, czy ze swiezym umyslem sytuacja po moim ruchu wyglada tak dobrze jak wczesniej. Jesli tak, to odpalam

W grach druzynowych trzeba by jeszcze powsadzac pomiedzy inne punkty:
a) rozeznaj sie, do czego zmierza twoj sojusznik
b) jak nie wiesz, zapytaj
c) rozeznaj sie KONIECZNIE w kolejnosci, w jakiej nastepni gracze ruszaja sie po sobie
d) jak jestes tytanem, to masz przekichane, bo musisz rozgladac sie zawsze po calej planszy, czy aby przypadkiem nie nalezy gdzies rzucic paru teleportow...
Elenorsar

Messages: 1,
Joined: Nov 07, 2016,
Offline

Elenorsar

Messages: 1,
Joined: Nov 07, 2016,
Offline
  supras81 wrote:
  legia wrote:Dobry post
Co do samego resetu obrażeń to wydaje mi się, że miejsce z którego wykonujemy ataki ma też znaczenie na otrzymywane wyniki tzn. Atakując po kolei tymi samymi jednostkami np 1 marine z lasu a po nim jeden marauder z terenu płaskiego a po nich czołg ale w zupełnie inny cel- czołg otrzymał wynik umówmy się 4 obrażeń 2 strat. Wykonując w resecie obrażeń ataki tymi samymi jednostkami w tej samej kolejności ale już z innych pól np marine z góry, marauder z terenu płaskiego a na końcu czołg również z terenu płaskiego czołg może otrzymać inny wynik. I nie mówię tu o gungup bonus o tym że się zmieniły pozycje zmieniając jego wartość. Wydaje mi się, że kiedyś zaobserwowałem to czyli że do zmiany wyników walki nie trzeba zmieniać kolejności ataków ale same położenie jednostek. Też to zauważyliście a może po prostu o tym wiecie a ja jestem do tyłu? A może właśnie chodzi o zmianę gungup bonusa?


Tak kojarzę z moich walk, że czasami miałem dziwne sytuację, dla przykładu.
Pierwsza sytuacja: przeciwnik posiada marine, który stoi Magda płaskim, ja atakuje go marine także z płaskiego i zadaje mu np. 4 hp, ale gdy atakuje go z płaskiego z drugiej strony ta sama jednostką to już 3 hp, gdzie wcześniej ta jednostka nie była atakowana, więc group bonus nie obowiązuje.
Druga sytuacja: przeciwnik posiada marine, który stoi na płaskim, ja posiadam dwa marine z taką samą ilością hp. Gdy atakuje jednym z płaskiego zadaje mu 4 hp, a jak cofne ture i zaatakuje go druga jednostka z tego samego miejsca to zadaje 3 hp.

Od czego może być to zależne? Group bonus ani w jednej ani w drugiej sytuacji nie obowiązuje. Losowość ta sama, więc miejsce atakowania też jest ważne? I to która jednostkę wybierzemy też skoro mają tyle samo hp?
[Avatar]
Uniwarpoland

Messages: 57,
Joined: Mar 04, 2016,
Offline

[Avatar]
Uniwarpoland

Messages: 57,
Joined: Mar 04, 2016,
Offline
  supras81 wrote:
  legia wrote:Dobry post
ja używam kalkulatora przed prawie każdym atakiem nawet w grach nierankingowych.


W takim razie jeśli możesz uchyl tajemnicy i powiedz po co? Mnie trochę przeraża siedzenia z dodatkowo odpalonym telefonem lub tabletem po to żeby sprawdzać wyniki walki. Rozumiem, że nie robisz tego z czystej ciekawości a w konkretnym celu- możesz to objaśnić? Czy na przykład jeśli widzisz że twoja plasma normalnie zadałaby 3 obrażenia a otrzymała w zamian 2 a wynik w grze (z uwagi na słaby "rzut" w walce wychodzi 2 zadane i 2 otrzymane to rezygnujesz z ataku jeśli nie masz możliwości zresetowania wyniku? (np. jedyny atak w tej turze albo wykonanie innych ataków nie zmienia układu wyników).


Korzystam z kalkulatora, bo nie mam w głowie wszystkich możliwych kombinacji obrażeń (wątpię żeby ktoś miał bo jest tego baaardzo dużo), dlatego zawsze staram się to sprawdzić. Nie zajmuje to dużo czasu, przełączenie na okno kalkulatora to dwa kliknięcia, a w aplikacji jest znaczek uniwar, którym wracamy do gry jednym kliknięciem, trwa to bardzo krótko. Dzięki temu zawsze mogę ocenić obrażenia i postarać się o maksymalny zysk w trakcie tury. Oczywiście w ważnych i trudnych meczach liczę nie tylko moje obrażenia, ale i przeciwnika możliwości zadawania obrażeń, zakładając różne kombinacje jego ataków i zyskiwania gangup bonus. Jeśli w kalkulatorze przeciwnik ma 20-25% szans na powodzenie to znaczy że przy kilku próbach resetowania obrażeń powinno mu się udać.
Co do pytania o plasmę, to oczywiście zależy od sytuacji. Czasem lepiej zrezygnować z ataku i się po prostu uleczyć, albo przegrupować.

To co napisałeś Angkor jest bardzo dobre, zwłaszcza poczekanie z kończeniem tury zbyt szybko. Często dawałem sobie kilka godzin po przygotowaniach by nagle odkryć dużo lepsze rozwiązanie na świeżo.

TIPS, TRICKS & videos from UniWar Poland Youtube channel: LINK.
Poradnik dla początkujących: LINK.




Forum Index » Ogólna dyskusja
Powered by JForum 2.1.9 © - 2020-04-14 v124 - UniWar website